nowoczesne siedlisko w genowefie



IdeÄ… projektu jest stworzenie domu bÄ™dÄ…cego propozycjÄ… zastosowania charakterystycznych elementów architektury miejsca w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. W odpowiedzi na coraz bardziej odczuwalne skutki gwaÅ‚townych zmian klimatu zaÅ‚ożenie pracy to skonstruowanie prostych rozwiÄ…zaÅ„ funkcjonalno – technicznych, które zaprezentowaÅ‚yby formÄ™, w jakiej można myÅ›leć o nowoczesnym domu na wsi, by byÅ‚ on estetycznÄ… kontynuacjÄ… osadnictwa wiejskiego sprzed lat i peÅ‚niÅ‚ rolÄ™ spowalniacza tych negatywnych globalnych zmian w skali mikro. Ponieważ wraz z postÄ™pem cywilizacji zmienia siÄ™ także postrzeganie domu i jego rola w tożsamoÅ›ci czÅ‚owieka, po przyjrzeniu siÄ™ definicji i pochodzeniu okreÅ›lenia „siedlisko”, zaprojektowano dom o nastÄ™pujÄ…cych cechach:
- tradycyjny w formie,
- szanujący krajobraz i otoczenie poprzez właściwe proporcje, zastosowanie naturalistycznego ogrodu,
- skonstruowany w sposób wspomagajÄ…cy ograniczenie strat energii,
- przejrzysty, czytelny ukÅ‚adzie funkcjonalnym, czerpiÄ…cym z dawnych ukÅ‚adów zagród wiejskich, ale bÄ™dÄ…cy także odpowiedziÄ… na mnogość potrzeb wspóÅ‚czesnego inwestora,
- łatwy w readaptacji w nawiązaniu do traktowania cyklu życia budynku jako wieloletnim procesie wymagającym możliwości swobodnego kształtowania, dzielenia przestrzeni.
​
Ze wzglÄ™du na znaczny udziaÅ‚ budownictwa w emisji dwutlenku wÄ™gla do atmosfery sformuÅ‚owano zaÅ‚ożenie domu jako jednej z wielu wiejskich jednostek osadniczych, które wykorzystujÄ…c potencjaÅ‚ natury i areaÅ‚u sÄ… w stanie częściowo funkcjonować samowystarczalnie w zakresie wytwarzania energii, korzystania z wody i produkcji żywnoÅ›ci. Oprócz znaczenia ekologicznego i ekonomicznego dom ma być propozycjÄ… wypeÅ‚nienia tradycyjnej tkanki wiejskiej nowoczesnÄ… architekturÄ… – nowoczesnym E k o – s i e d l i s k i e m.
​



Zabudowa podzielona zostaÅ‚a na 2 obiekty, których powtarzalne bryÅ‚y o takich samych szerokoÅ›ciach i wysokoÅ›ciach dzielÄ… caÅ‚ość na 3 gÅ‚ówne funkcje: dziennÄ…, sypialnÄ… i gospodarczÄ….
​
Punktem wyjÅ›cia dla zorganizowania funkcji byÅ‚o wyodrÄ™bnienie 2 osobnych wejść: gÅ‚ównego („czystego”) i roboczego („brudnego”). WejÅ›cie gÅ‚ówne umieszczone zostaÅ‚o na stronie frontowej, pomiÄ™dzy strefÄ… dziennÄ… i sypialnÄ…, naturalnie oddzielajÄ…c funkcjÄ™ prywatnÄ… od centrum domostwa. Dla zaakcentowania podziaÅ‚u funkcji w tym miejscu, a jednoczeÅ›nie wyeksponowania idei sprzężenia domostwa z krajobrazem, naturÄ…, ten niewielki fragment budynku ma prostÄ… kubicznÄ… bryłę, zielone Å›ciany i dach, tworzÄ…c zapraszajÄ…cy klimat i dajÄ…cy użytkownikowi wrażenie, że krajobraz przenika przez dom.
​
ZaÅ‚ożeniem projektu jest speÅ‚nienie przez gospodarstwo roli żywicielskiej, której nierozłącznÄ… część stanowi praca w warzywniku, ogrodzie, dlatego zaprojektowano także bardziej dyskretne wejÅ›cie robocze od strony garażu i warsztatu. Oba wejÅ›cia prowadzÄ… do centralnego obszaru domu – części dziennej z kuchniÄ….
​
W gÅ‚ównej strefie wejÅ›ciowej wydzielono wiatroÅ‚ap z pojemnymi szafami mogÄ…cymi pomieÅ›cić także odzież goÅ›ci, a za nimi maÅ‚e pomieszczenie mogÄ…ce peÅ‚nić funkcjÄ™ pokoju kinowego (lub w razie potrzeby gabinetu ze wzglÄ™du na bliskość wejÅ›cia). Ta droga pozwala na szybkie znalezienie siÄ™ w salonie z jadalniÄ… przy jednoczesnym zachowaniu poczucia otwartej przestrzeni poprzez zastosowanie wysokiego sufitu aż po szczyt budynku i ogromnych okien zapraszajÄ…cych do wnÄ™trza otaczajÄ…cÄ… dom zieleÅ„. Swobodny charakter podkreÅ›lić ma widoczna więźba dachowa i Å›cianka wspinaczkowa na Å›cianie szczytowej. PrzestrzeÅ„ dzienna na planie dużego kwadratu daje możliwość Å‚atwej readaptacji zgodnie z bieżącymi potrzebami. Za salonem i jadalniÄ… znajduje siÄ™ otwarta kuchnia oddzielona wyspÄ…. Gospodarze majÄ… z niej rozlegÅ‚y widok na front domu i część dziennÄ…, mogÄ… wiÄ™c pozostać w ciÄ…gÅ‚ym kontakcie z gośćmi, jednoczeÅ›nie majÄ…c Å‚atwy dostÄ™p do zaplecza gospodarczego, do którego prowadzi osobne wejÅ›cie robocze, niewidoczne od strony frontowego, ale także i z wnÄ™trza części dziennej – przejÅ›cie do niego ukryte zostaÅ‚o w zabudowie kuchennej.
​
WejÅ›cie robocze od strony budynku gospodarczego zapewnia wygodne wnoszenie zakupów do spiżarni bezpoÅ›rednio z samochodu, dla którego miejsce do parkowania na czas wyÅ‚adunku czy zaÅ‚adunku zaplanowano pod wiatÄ….PrzechodzÄ…c pod niÄ…, dostać siÄ™ można do garażu, potem warsztatu i szklarni, wÅ‚aÅ›ciwie bÄ™dÄ…c niezależnym od warunków pogodowych. BezpoÅ›rednio przy wejÅ›ciu do części mieszkalnej umieszczono niewielkÄ… Å‚azienkÄ™ na potrzeby gospodarzy, którzy mogÄ… z niej korzystać po pracy w ogrodzie czy warsztacie. Zaplecze w caÅ‚oÅ›ci skÅ‚ada siÄ™ wiÄ™c z wejÅ›cia roboczego do pomieszczenia gospodarczego (w którym przewidziano miejsce sterowniki urzÄ…dzeÅ„ technicznych), Å‚azienki i spiżarni.
​
WejÅ›cie gÅ‚ówne prowadzi z jednej strony do części dziennej, a z drugiej do sypialnej. Na parterze, najbliżej wejÅ›cia znajduje siÄ™ Å‚azienka i pralnia. Kolejne pomieszczenia stanowiÄ… 3 sypialnie z garderobami. Na piÄ™trze zaplanowano miejsce do pracy, Å‚azienkÄ™, garderobÄ™ i sypialniÄ™ oraz duży taras.
​
PodziaÅ‚ domu na dwie bryÅ‚y ze strefÄ… wejÅ›ciowÄ… pomiÄ™dzy daje możliwość readaptacji i podziaÅ‚u np. na dwa lokale mieszkalne. Wówczas w części dziennej poddasze techniczne można adaptować na antresolÄ™ z sypialniÄ…, a w części sypialnej przearanżować pomieszczenia tak, by powstaÅ‚ pokój dzienny z kuchniÄ…. Warsztat w budynku garażu można urzÄ…dzić również jako siÅ‚owniÄ™ lub pomieszczenie do hobby.
​



projekt wykonany na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej
w ramach pracy dyplomowej magisterskiej
pod kierunkiem dr inż. arch. Krzysztofa Borowskiego, prof. PP
​
2022